Jaroslav Bártek
KRONIKA NAŠEHO RODU
„Kronika našeho rodu" byla vydána k výročí 350 let od první dochované písemné zmínky o existenci Horní Bečvy
Vydala Městská knihovna Rožnov pod Radhoštěm,
příspěvková organizace , Bezručova 519, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm
e-mail: knihovna@knir.cz, www.knir.cz
V roce 2009
Publikace byla vydána za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.
ISBN 978-80-254-3523-6
Vydání knihy by nebylo možné bez laskavého finančního přispění Ministerstva kultury ČR a těchto subjektů. Patří jim dík za to, že byli ochotni se spolupodílet na realizaci takto úzce regionálního tisku a neotočili se k tomuto projektu zády.
ROVS – Rožnovský vzdělávací servis, s.r.o
Miroslav Bártek
Vladimír Bártek
Josef Matušík
AGH
Dobiáš
Montezi
Obec Horní Bečva
PBT
Probaltape
Revo
Störi mantel
Hned na počátku budiž řečeno: kronika Jaroslava Bártka má právo vyjít knižně. Jaroslavu Bártkovi se totiž podařilo víc než jen napsat kroniku rodu Bártků. Se sledováním svého rodu mapuje Valašsko se všemi jeho proměnami v různých dobách, se zvyklostmi v rodinném životě i v životě společenství té či oné obce. Není mu zatěžko vyčíslit jednotlivý majetek chudších i bohatších rodin (počet ovcí, koz, drobné drůbeže), zaregistrovat pozemky, domky a veškeré změny v čase. Je v tom až dojemně přesný. Nejde tu však o majetek jako takový, o zisk či ztráty. Nositeli těchto pohybů i klidu jsou samozřejmě lidé. J. Bártek se nespokojuje s výčtem jmen. Lidé jeho kroniky jsou živí. Jejich obraz je nepochybně sugestivní, čehož autor dosahuje zjevně tvůrčími prostředky a tak si čtenář nemůže nevšimnout, že mnohými postavami něco symbolizuje. Tak kupříkladu ženy rodu. Nenechají se jen tak zlomit nepřízní osudu. Zůstává mi v paměti např. matka J. Bártka coby mladá dívka, kterou stihne v předminulém století osud „závitky“, tedy svobodné matky na vesnici a dokonce třikrát a přesto dokáže vzít svůj život pevně do svých rukou a vytvořit dětem krásné dětství. Výraznou postavou je ovšem i otec, který si tuto „závitku“, krásnou a životaschopnou ženu, vezme za ženu , což by nebylo obvyklé ani v dnešní době, natožpak v kraji, kde může být více pro posměch, než obdivován. Jak se dovede postarat o rodinu, do níž přibude ještě další společné dítě, svědčí o jeho vnitřní síle a svobodě. Oba rodiče dovedou vychovat své děti k životu bohatému, jeho plnému bytí, k Bohu, k lidství, k rodině a rodné zemi, k citům, k víře i úzkosti, stejně jako k naději. O tom nepochybně svědčí postoje synů i dcery za okupace, kdy neváhají zúčastnit se odboje a dát v sázku svůj život. To je jen jeden z příkladů, kdy můžeme přímo sledovat dějinné události, kterých je J. Bártek přímým účastníkem. I přes ztrátu svých příbuzných dokázal čestně dojít až k okamžiku, kdy na konci války coby sedmnáctiletý mladík pomohl zabránit vypálení Pusteven a přivítat konec války. Kdy se pak musel on i jeho přeživší sestra vyrovnávat s pomluvami těch, kteří si neprávem přivlastňovali partyzánské zásluhy a rychle si našli opět podmínky v rudé moci jako předtím v té hnědé. A to vše autor zapisuje s pokorou, až s velkou skromností.
Zbývá mi ještě nahlédnout na jazyk Bártkovy tvorby. Jeho čeština je čistá, nepřijímá zbytečně vlastnosti prostředí či situace, neužívá věty složitě komplikované, přesto však významově přesné, s estetickým účinkem.
Hodnotu díla doplňuje celá řada černobílých i barevných fotografií.
Rožnovský region je velice bohatý na pověsti a mýty, skvěle zachycené různými sběrateli. Regionální spisovatelé popsali i některé epizody historie kraje. Kronika Jaroslava Bártka má široký historický záběr a přináší i některé zatím nezveřejněné informace, které jsou mnohdy nepřístupně uvězněny v archivech. Ve čtenáři může posílit víru v lidskost, morálku, lásku, mateřství, otcovství a vůbec celou řadu fenoménů, naplňujících naši existenci.
Jarmila Mikulášková
Související články:
Ohlédnutí za kronikou Jaroslava Bártka - Doubravka Vejmelková listovala Kronikou našeho rodu (leden 2014)