Duben dle lidových pranostik slibuje aprílové počasí, jeden den slunce a teplo pak zas mrakydéšť, a když se zadaří, tak i nějaká ta vločka spadne. Co to dělá s náladou lidí? Propadají se ke splínům a hloubavým náladám. Pokud bychom vycházeli ze statistik, nejvíce sebevražd bývá právě koncem dubna. A nesmím zapomenout na alergiky, začíná jim sezóna. Může s tím něco udělat knihovna? Těžko říci, ale teoreticky dokáže nabídnout rozptýlení, které by mohlo aspoň trochu pozvednout náladu. Čím konkrétně?
Ve středu 4. dubna od 15 hodin je v kavárničce Domova pro seniory připraven pro klienty domova a také pro veřejnost další z cyklu pořadů Čtení sluší každému. V letošním roce se kontinuálně věnujeme předčítání z knih regionálních autorů, kteří tak trochu nezaslouženě upadají v obecné i literární zapomnění. Symbolicky jsme tento pořad nazvali Něco pozapomenutého a z reakcí posluchačů je patrno, že to byla dobrá volba. Začasto je totiž naše pozornost upnuta k velkým jménům a ta menší poněkud neprávem opomíjíme. Od ledna jsme tak vzpomněli například Bohumíra Četynu a jeho mladšího bratra Josefa Strnadla, v březnu přišel vzpomenout na pana Josefa Maléře Richard Sobotka reprízou pořadu Putování za tufarovým hrnečkem.
Obecně můžete namítnout, že starým lidem lze předkládat cokoliv a oni budou spokojeni, neboť pro ně je důležitá spíše ona pozornost, kterou jim věnujete. Vaše tvrzení nebude postrádat logiku, avšak v knihovně k tomuto pořadu přistupujeme s ambicí, která by se dala shrnout asi následovně: Čtení sluší každému je cyklus, ve kterém přenášíme zajímavé pořady z knihovny do prostředí, kam se řada organizací zabývajících se kulturou již nevydává. Myslíme si, že to má smysl, neboť i ve vysokém věku (kdy se člověk o sebe již nedokáže sám postarat) je jeho mysl schopna vstřebávat věci nové, případně si připomínat již prožité.
Další možnost úniku před jarní depresí může skýtat beseda s Monikou Stehlíkovou, specialistkou na nadané dospělé i děti, lektorkou mindfulness (všímavost - schopnost plně prožívat přítomnost, zvládat přitom své emoce a zachovat si odstup od posuzujících myšlenek) a terapeutkou Terapie přijetí a odevzdání ACT (Acceptance and Commitment Therapy). Ve svých knihách Život s vysokou inteligencí (2016) a Nadané díte (2018) přináší ucelený pohled na problematiku nadaných lidí založený na osobní zkušenosti, nejnovějších poznatcích i skutečných příbězích. Beseda poukáže na rizika v osobním vývoji těchto lidí a zaměří se také na jejich potřeby. Proběhne v podkroví knihovny v úterý 17. dubna od 17:30.
No a pokud jste příznivcem LiStOVáNí a nezajídají se Vám: média, jejich prostřednictvím zprostředkované informace, politická prohlášení , komentáře, prognózy a další a další informace, vedoucí pouze ke zmatení jednotlivce, udělejte si puntík v kalendáři na pondělí 30. dubna. Od 18.30 bude podkroví knihovny hostit představení Nejlepší kniha o fake news. Zasmějete se? Budete kroutit hlavou? Odnesete si něco nového? Záleží na Vás.
Ve všech případech Vás rádi uvidíme.
Psáno pro Spektrum Rožnovska
Pavel Zajíc