Ohlédnout se sluší za pořady městské knihovny také někdy zpětně, protože veskrze se v posledních měsících mého psaní většinou zabývám pozváními na pořady či aktivity, které teprve budou. Dovolte mi tedy zkraje zhodnotit letošní Noc literatury, která proběhla v Rožnově již popáté.
Pro ty z Vás, kteří Noc literatury neznáte, nejprve pár informací. Noc literatury (NL) je literární happening, který se snaží o propagaci do češtiny nově přeložené současné evropské prózy prostřednictvím veřejných hlasitých čtení a to na místech, která nejsou až tak úplně běžně dostupná a často bychom si je s literaturou nespojovali. Pořadatelem jsou Česká centra a partnery jsou Nakladatelství Labyrint a mezi jinými i Svaz knihovníků a informačních pracovníků, jeho prostřednictvím potom knihovny v různých městech ČR. V letošním roce se tedy četlo v 52 městech ČR, v 36 evropských městech a v New Yorku.
V Rožnově tradičně pořádala NL městská knihovna a při výběru míst a také protagonistů pro letošní ročník jsme měli, troufám si tvrdit, šťastnou ruku. Návštěvníci tedy mohli navštívit pastorační centrum a vyslechnout P. Kamila Obra jak předčítá ukázky z knihy Osm hor Paola Cognettiho. Poté se mohli přesunout do cvičné kuchyňky SŠZP (v nedávných letech zde sídlila Čajovna na konci trati), kde Daniel Stibor alias Ctib předčítal z knihy britského autora Gavina Extenze Potíže s empatií. Do třetice bylo možno navštívit kavárničku Domova seniorů, kde Tomáš Gross otevíral knihu Ve jménu otce slovenského prozaika Bally. Na úvod bylo vždy krátké představení místa, kde se čte a krátké seznámení s autorem.
A tak přestože počasí nebylo pro procházky po městě tím nejlepším (však v tom letošním suchu díky za každou kapku), necelá stovka návštěvníků si určitě na své přišla. Všem, kteří se na letošní NL podíleli, ať jako diváci, či jako protagonisté patří poděkování.
Teď z jiného soudku.
Městská knihovna ve spolupráci s účastníky projektu Město v mé paměti nabízí v průběhu května a června procházky s pamětníky pro žáky středních škol či 9. tříd ZŠ. Připraveny jsou dva okruhy procházek s názvy Tenkrát v pětačtyřicátém (ta seznamuje s místy, kde 5. května při osvobozování Rožnova probíhaly boje nebo zde zahynuli místní obyvatelé.) a Rožnovský historický místopis (seznamující se zajímavými místy nedávné rožnovské historie očima pamětníků, kteří přiblíží studentům a žákům jak vypadal Rožnov před 80 lety či jak se v Rožnově žilo před 60 lety.).
Myslím si, že je určitě důležité a užitečné tyto znalosti a zkušenosti předávat mladším, neboť vztah lidí k místu (ať už se zde narodili, nebo zde jenom pobývají) je nutné utvářet. S tímto vztahem pak dáváme základ dobrému povědomí o místě, ve kterém žijeme. Třebas jim pak přestanou být lhostejné věci, které se jich bezprostředně dotýkají a s životem města/místa úzce souvisejí.
A úplně na závěr malá noticka k programu blížícímu. V červnu se malí i velcí mohou těšit na Večerníčky na kamenech za knihovnou. Takže pokud si děláte v kalendáři puntíky, v týdnu od 4. do 8. června si tam udělejte čáru. Každý den v tomto týdnu, vždy od 17 hodin se na Vás budeme těšit.
Psáno pro Spektrum Rožnovska
Pavel Zajíc