Květen je měsícem nejen lásky, ale také časem kdy naplno vypukne vášeň zvaná zahradničení. Tato chvályhodná a smysluplná záliba však knihovnicím přináší v jarní sezóně nemalou útrapu v podobě zoufale přeplněných regálů, neboť čtenáři(ky) odkládají oblíbené čtivo a naplno se věnují rytí, sázení, kontrolou růstu či nikdy nekončícímu boji v honbě za škůdcem. Oblíbení autoři i knižní bestselery v knihovně vyčkávají na čtenářův návrat. Nakoukněme dnes tedy do fondu v oddělení naučné literatury, kde pod číselným označením 635 nalezneme literaturu pro milovníky zahrad a zahradničení.
Nové trendy, myšlenky a nápady se nevyhýbají ani tomuto letitému odvětví a autoři se s vámi o užitečné informace, úspěchy, ale i prohry rádi podělí. Začátečníci, přírodní lidé či jen neznalí zahrádkářských praktik, jistě ocení, jak pěstovat ekologicky, přitom se moc nezpotit a ještě báječně sklidit. Ostřílené zahradníky také určitě potěší nový titul a v něm informace, která se právě teď hodí. Vězte: Zahradník nikdy nespí, ale pokud je venku tak, že by psa nevyhnal a první úrodu vytahujete zpod země zatím jen pohledem, není lepšího času než navštívit knihovnu a třeba se jen potěšit pohledem, jak to těm zahradníkům krásně v publikacích vyrostlo.
Rupp, Ch.: Biozahradničení pro samozásobitele
Praktická příručka pro všechny, kteří se rozhodli věnovat biologickému způsobu pěstování. Krok za krok ukazuje, jak se ze zahrady stane biozahrada, tedy jak bez chemických prostředků, umělých hnojiv a jiných toxických látek vypěstovat zdravou zeleninu a ovoce.
Storl, W. D.: Naše bio zahrádka
Etnobotanik Wolf-Dieter Storl už desítky let předává své bohaté znalosti jak vlastníma rukama připravit půdu, vypěstovat sazeničky, připravit vysoce kvalitní kompost, pečovat o zahradu, přírodním způsobem bojovat se "škůdci" a mnoho dalších věcí. Proč byliny, koření i plody sbírat ve volné přírodě. S humorem i napínavě hovoří o vlastních úspěších i chybách, jichž se dopustil jako samozásobitel.
Storl, W. D.: Zahradníkův rok
Přidejme ještě jeden titul oblíbeného autora, který tentokráte prozrazuje své osobní tipy a triky (kdy nadchází správný okamžik k výsevu semen, k výsadbě sazenic, k mulčování či sklizni). Vysvětluje všechny důležité práce a dává je čtenáři k dispozici krok za krokem.
Shein, Ch.: Permakultura: jak namísto zahrádky vytvořit provázaný ekosystém
Autor vysvětluje systém permakulturního pěstování a ukazuje, jak sestavit společenství rostlin, v nichž by se dlouhodobě dařilo zelenině, stromům i bylinkám. Ukazuje, jak zahradu založit, aby vznikl funkční ekosystém přitahující užitečný hmyz, který bude sloužit jako přirozená obrana proti škůdcům a zahrada vaše bude vyžadovat minimální údržbu.
P.S. Nezapomeňte, pokud by nějaké to semínko pochybělo, nebo naopak přebývalo. Navštivte naši stále rozrůstající se semínkovnu v oddělení čítárny.
Erika Halamíčková