Říjen začíná v knihovnách Týdnem knihoven. Vy, kteří tyto “epistoly” z knihovny sledujete/čtete dlouhodobě, určitě víte, oč se jedná. Pro ty ostatní připomenu, že se jedná o celostátní akci, kdy se knihovny v celé ČR snaží upřít pozornost veřejnosti k sobě samým, své roli ve společnosti a propagovat vlastní služby. Je otázkou nakolik se jim to daří. Avšak posouzení není na knihovnách, ale na uživatelích, potažmo občanech. Můžete si sami odpovědět na otázku, kolikrát jste vy sami, či někdo vám blízký v loňském roce využili služeb knihovny. Argument, že všechny informace jsou na internetu a vše lze “stáhnout”, není zrovna košer. Proto Týden knihoven v rožnovské knihovně a potrvá od 2. do 8. října. Letošní ročník Týdne knihoven má motto “Čteme s mámou, čteme s tátou, čteme s knihovnou”, kdy akcentuje čtení v rodinách, od nejútlejšího věku člověka. Jak se pod křídla tohoto motta vtěsnal program naší knihovny? Posuďte. Zapomnětliví čtenáři mohou využít Čtenářské amnestie, kdy odpouštíme veškeré sankční poplatky za upomínky. (pro neznalé: to jsou pokuty za pozdní vracení knih.)
O poklad strýca Juráša je literární soutěž z více než patnáctiletou tradicí. Nový ročník nese podtitul Já jsem tvůj člověk a na toto téma mohou zasílat své literární práce (básně, prózu/povídky, komiksy) děti od 6 do 15 let. Pokud bych měl rozvést šířeji téma letošního ročníku, mělo by pojednávat o vztahu dětí, potažmo lidí, k obyvatelům živočišné říše. Více informací o soutěži samozřejmě naleznete na webových stránkách knihovny.
V úterý 3. října je připraven od 16. hodin v dětském oddělení knihovny workshop Hany Jantačové pro děti předškolního věku a jejich rodiče. Představí knihy z nakladatelství Usborne. Knihy jsou celé napsány v angličtině a jsou určeny pro děti každého věku. Díky srozumitelnému jazyku, nápaditému zpracování a bohatým ilustracím jsou výborným pomocníkem při výuce anglického jazyka. Na jejich tvorbě se vždy podílí tým pedagogů, odborníků a renomovaných ilustrátorů. Věříme, že platí staré přísloví. V tomto případě, že kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem.
Ve středu 4. října od 17.30 bude v podkroví knihovny hostem Martin Reiner. Pokud jste člověk literárním prostředím nepolíbený, jeho jméno vám nic nenapoví. Avšak ti zasvěcenější zajisté zpozorní. Kým Martin Rainer je, či byl? Spisovatelem, básníkem a také nakladatelem a editorem. Jeho nakladatelsví Petrov, které v roce 2005 ukončilo svoji činnost, zanechalo na českém knižním trhu velice zřetelnou stopu. Jako autor kritikou i čtenářskou veřejností oceňovaného románu Básník (je to román o Ivanu Blatném) byl oceněn cenou Magnesia Litera. Je autorem celé řady básnických sbírek a povídek. Společně zalistujeme povídkovým souborem „Jeden z milionu“ a také nejnovějším výborem básní Ivana Blatného „Jde pražské dítě domů z bia“, které Reiner připravil k vydání.
Ve čtvrtek 5. října ve 13.00 bude veřejnosti zpřístupněna a slavnostně otevřena nová knihobudka. Ta se nachází přímo na Masarykově náměstí a je přetvořena z bývalé telefonní budky, kterou její provozovatel O2 nabídl k odkupu. V knihobudce naleznete knihy, které v knihovně již nepotřebujeme a myslíme si, že si zaslouží dostat svoji další šanci. Tou další šancí jsou čtenáři, kteří do knihovny nechtějí chodit. Ok. Nabízíme knihobudku. Slavnostní otevření se nese v odlehčeném tónu, jmenuje se Knižní dezert a vychází z myšlenky, že řada lidí si na náměstí potřebuje nakoupit (potraviny), popřípadě navštíví kavárnu. Knihovna potažmo knihobudka nabízí doplněk v podobě stravy duševní, navíc zdarma. Věříme, že si najde své uživatele.
Tolik knihovna a její aktivity v Týdnu knihoven, ale pokud jste “pouhými” čtenáři, navštivte nás kdykoliv, kdy máme otevřeno. Půjčíme vám, co hrdlo ráčí.
Psáno pro Spektrum Rožnovska
Pavel Zajíc