O tom, že knihovna není jen půjčovnou, ale místem setkávání by mohl vyprávět leckterý rožnovák. Programová nabídka knihovny je pro obyvatele zajímavá a mnohdy nám sál v podkroví nestačí. Věříme, že se brzy se dočkáme(te) většího sálu v přístavbě knihovny, ale o tom na jiném místě Spektra....
Knihovna ovšem není osamoceným hráčem při pořádání akcí, ale spolupracuje s dalšími subjekty. V září a říjnu to je tradičně Iskérka, o.p.s., která část přednášek v rámci Týdnů pro duševní zdraví realizuje právě v knihovně. V listopadu jsme spojili síly se dvěma subjekty a vzešly z toho možná nezvyklé, nicméně silné kulturní zážitky. V pátek 4. listopadu se uskutečnila akce "Nechte obrazy promluvit" v prostorách galerie Crears. Její knihovně fyzická blízkost ke spolupráci přímo vybízí. Ta se již v tomto roce jednou uskutečnila při květnové Noci literatury. Podruhé pak právě v listopadu v rámci knihovnou pořádaného cyklu Nechte knihy promluvit. Obrazy tropického pralesa Otty Plachta byly nasvícené UV světlem a působily magicky. Pořad uvedlo krátké vystoupení dětí ze ZUŠ a pak se posluchači zaposlouchali do Vypravěče Maria Vargase Llosy v nenapodobitelném podání CTIBa.
Když za námi na jaře přišel Honza Petružela z Fujaré, z.s., abychom společně připomněli nedožité osmdesátiny Václava Havla, rádi jsme nabídku přijali. Připojili jsme se tak k projektu Knihovny Václava Havla, Václav Havel Library Foundation a Art for Amnesty "Havel@80" a společně s Fujaré připravili několik aktivit k tomuto výročí. Ve čtvrtek 17. listopadu v 17.11 hod. jsme se mohli setkat na náměstí na happeningu "Přines Havla". Asi stovka zúčastněných zapálila u sochy sv. Jana Nepomuckého svíčku a vystavila své vzpomínky/připomínky V.H. Byly k vidění knihy, fotografie, obrazy. Po této improvizované výstavě jsme se přesunuli k Hudebnímu altánu a zhlédli audiovizuální performance Marušky Chlebovské. Silným okamžikem celé akce byl spontánní zpěv československé hymny. Pozornému návštěvníkovi také neunikl velkoplošný tisk s přáním Ferdinandu Vaňkovi z roku 1989. Tento povedený inzerát z tehdejšího Rudého práva si můžete prohlédnout na trafostanici u lávky u knihovny až do ledna 2017.
Po celý listopad také v knihovně probíhají vzdělávací lekce "Disident Havel" určené žákům 9. tříd. Lektorka Lucie Maléřová je seznamuje s dilematy, které řešili (nebo mohli řešit) občané komunistického Československa. Celý projekt Havel@80 zakončíme v Rožnově ve čtvrtek 19. ledna 2017 návštěvou Michaela Žantovského. Žantovský patřil k zakládajícím členům Občanského fóra a na začátku 90. let pracoval jako mluvčí a poradce Václava Havla. Od roku 2015 je ředitelem knihovny nesoucí jméno prvního českého prezidenta. V pořadu "Václav Havel tady a teď" bude s posluchači diskutovat o myšlenkách Václava Havla, zda-li jsou stále aktuální a mají dnes co říci. Vše v podkroví rožnovské knihovny.
Psáno pro Spektrum Rožnovska
Alena Srovnalová