Říká se, „učíme se po celý život“. Takový přístup ke vzdělání má Rožnovská knihovna a projekt Virtuální Univerzita třetího věku. S využitím rychle se rozvíjejících informačních a komunikačních technologií je možné zpřístupnit seniorské vzdělávání co možná největšímu okruhu zájemců, a tím poskytnout stejné příležitosti všem seniorům bez rozdílu místa bydliště. Systém studia je založen na video-přednáškách připravených vysokoškolskými lektory, které se prostřednictvím internetu dají aplikovat do každého regionu. Vzdělání je tak přístupné všem a nezávisle na čase. Možná to vypadá jednoduše, ale natočit jedno téma, tj. šest přednášek, trvá zhruba šest až devět měsíců a pracuje na něm celý tým lidí.
Vedle získávání nových poznatků a plnohodnotně stráveného času je pozitivem Univerzity sociální aspekt – pravidelné setkávání účastníků stejné generace při skupinové výuce, kteří nejen že si mohou společně v kolektivu rozšiřovat své teoretické vědomosti, ale je tu i prostor pro sdílení praktických zkušeností a neformální rozhovory o dalších tématech, které přináší běžný život seniora. V neposlední řadě přináší studium nenásilné získání základní počítačové gramotnosti, neboť počítač zde slouží jako prostředek, nikoliv jako cíl.
30. září zahájíme v knihovně už pátý semestr Virtuální Univerzity třetího věku kurzem Život a dílo Michelangela Buonarrotiho. Zájemci o studium se mohou přihlásit, a to co nejdříve, protože počet míst je omezen kapacitou knihovny. Nadějnou informací však je, že od začátku příštího roku vznikne nové konzultační středisko i v Klubu seniorů. A nakonec zpráva pro ty, kteří nechtějí hned studovat: mohou si v knihovně jen tak číst.
Marcela Slížková
Spektrum Rožnovska, č. 17, 28. 8. 2014