O čem psát v sezóně okurkové? O kvalitě a šíři služeb knihovnou poskytovaných? Kdo by to chtěl číst? Já tedy ne. Tak o čem tedy? Pelmel, může být? Ale stejně bych začal těmi službami…
V minulém čísle jsem vysvětloval důvody týdenního uzavření knihovny. Dnes mohu zkonstatovat, že přechod na knihovní systém Verbis se zdařil. Obavy se nenaplnily, data byla v pořádku převedena a systém je funkční. Teď již za ostrého provozu knihovny pouze dolaďujeme drobnosti, které se projevily až při samotné práci s programem.
Čtenářskému katalogu se dostalo výrazné změny a zjednodušení. Nyní již stačí do vyhledávacího okna vepsat jediný známý výraz a máte přehled, zdali knihu či jiný dokument v knihovně máme. Vítejte v nových časech! Samozřejmě uvítáme jakékoliv náměty či připomínky ze strany uživatelů katalogu, neboť především jim je určen.
Na jiném místě Spektra je informace o prázdninových procházkách městem, které knihovna pořádá letos po sedmé. Vydejte se s knihovnou do minulosti a prostřednictvím vzpomínek pamětníků poznejte zákoutí města z jiné strany. Letos máte ještě možnost takto poznat ulici Na Drahách a Dolní Paseky. Každý účastník procházky zdarma obdrží tištěného průvodce, jehož vytištění finančně podpořilo Město Rožnov.
Knihovna je o knihách (nejenom) a tak mi to nedá. Přihodím nějaký ten tip ke čtení, poslechu. Avšak nejprve bych chtěl upozornit, že tipy na knihy, které bychom v knihovně měli mít, nám můžete předávat prostřednictvím webových stránek knihovny, popřípadě máte možnost se s ostatními podělit o zážitek z přečtené knihy a to dvojím způsobem. Buďto vložením záložky, která označuje čtenářské doporučení, do knihy přímo v knihovně, nebo napsáním krátké upoutávky na knihu. Tento tip pak vyjde v knihovnickém zpravodaji, který knihovna vydává měsíčně a rozesílá jej elektronicky čtenářům a příznivcům knihovny.
Co mne tedy v poslední době zaujalo mezi řádky, slovy a tóny (knihovna půjčuje také mluvené slovo a hudební CD)? Tak v prvé řadě mne potěšila kniha Apatie k ďáblu, jejímž autorem je britský hudební novinář Nick Kent. Kniha je jakýmsi osobním průvodcem člověka 70. léty, hlavním tématem je hudba a svět okolo kapel a hudebníků. To, že sousloví sex, drogy a rock´n ´roll vzniklo a vztahuje se hlavně na období 70-tých let, čiší z knihy na každé jedné straně. A také to, že tudy cesta nevede. Není to žádné nabubřelé mentorování, je to vyprávění člověka, který se sjížděl s Kiethem Richardsem i Sidem Viciousem a přesto napsaná s pokorou a bez růžových brýlí. To mne posadilo do křesla.
Z hudby doporučím starší desku Queens of the Stone Age – Songs for the Deaf z roku 2002, je skvělá pro milovníky rocku, jazzmanům klasiku z roku 1967 Forrest flower od Charlese Lloyda.
A mluvené slovo? Je ho mnoho, avšak z novinek román Inferno od Dana Browna (čte Miroslav Táborský) nebo grotesku Jistě pane ministře, známou z televizního zpracování, ale pozor, literární předloha má obrovské kouzlo.
Knihovna má mnoho chutí i v sezóně okurek, stačí si vybrat tu, která Vám sedí. Kromě soboty a neděle máme otevřeno každý den.
Pavel Zajíc
Spektrum Rožnovska, č. 16, 14. 8. 2014