V měsíci březnu Městská knihovna v Rožnově vyhlásila anketu pro čtenáře knihovny O nejoblíbenějšího knihovníka, které se zúčastnilo celkem 558 čtenářů. Nejvíce hlasů získala knihovnice Ilona Kroupová, které nedělalo problém odpovědět pár všetečných dotazů, které by mohly zajímat také čtenáře Spektra.
Stala jste se nejoblíbenější knihovnicí čtenářů rožnovské knihovny a zajisté Vás to potěšilo. Proč myslíte, že tomu tak je?
„Protože tady pracuji asi nejdelší dobu a protože se snažím být k čtenářům milá, hodná, doporučuji jim knihy, beru tuto práci jako práci pro čtenáře. Bez nich by to v knihovnách nešlo. Je to asi také proto, že pracuji mezi lidmi a jsem ochotna lidi vyslechnout a naslouchat jim. Je spousta lidí, kteří si povídají, ale nikdo je neposlouchá nebo naopak sami nikomu nenaslouchají.“
Co Vás vlastně ke knihovnictví přivedlo, v rožnovské knihovně pracujete více než 35 let. Dokáže Vás tato práce ještě něčím překvapit?
„Práce mne překvapuje každý den. Když jsem za pultem, když přicházejí čtenáři, když se objeví někde nějaká novinka v knihovnické praxi. A jak jsem se k této práci dostala? Zvláštně. Chtěla jsem být vždycky učitelkou v mateřské škole, ale protože neumím šplhat na tyči ani na laně, což bylo podmínkou přijetí, a protože jsem velmi ráda četla a měla ráda knížky, tak jsem se přihlásila na knihovnickou školu do Brna a tam mne až na odvolání přijali. Ve třídě nás bylo 32 a z nich dělá knihovnictví jenom 6.“
Nejdelší úsek své profesionální kariéry jste strávila jako pracovnice dětského oddělení, jak vnímáte změnu dětského čtenáře? Před dvaceti lety a nyní.
„Čtenáři jsou stejní. Dnešní děti jsou energičtější, dovedou si říci co chtějí/nechtějí. Dříve dítě v sobě touhy tutlalo, dnes to „vypálí“ a nedívá se ani vpravo ani vlevo. Nebyl internet a děti daleko více času trávili s knihou a četli, dnes sice také čtou, ale mají daleko více kroužků a jiných zájmů, včetně internetu a počítačových her. I když spousta dětí, které chodí hrát počítačové hry, je velkými čtenáři. Hm… se to nedá porovnat, každá doba má své děti.“
Je knihovnictví více práce s lidmi (dětmi) nebo naopak práce s knihami?
„Je to rozhodně práce s lidmi. Abychom mohli knihy lidem doporučovat a nabízet, musíme vědět, co obsahují. Bohužel nám na to v práci nezbývá mnoho času. Ani kdysi, ani teď jsem si v práci nečetla a nečtu (jak je často mylná představa o knihovnících), protože k tomu je potřeba klidu. Navíc podstatnou částí náplně mé práce jsou besedy pro školy, školky a družiny. Někdy si připadám jako učitelka, každý den mám za dopoledne dvě besedy. A pokud je nechci udělat povrchně (pouze ukázat knížky), ale aby přinášely zajímavé informace, musí se člověk dobře připravit. Každý přednášející Vám potvrdí, jak těžké je zaujmout posluchače.“
Vím, že je to těžká otázka, ale kdybyste měla doporučit aktuálně tři knihy, které by to byly?
„Teď jsem si chystala besedu pro deváťáky a líbila se mi knížka Čik (autor W. Herrendorf), potom Dračí polévka od paní Ježkové. No a jako dospěláka mne vždy chytnou za srdce povídky Oty Pavla“
Kdyby Vám bylo opět 20 let, rozhodla byste se pro stejné povolání?
„Ano…rozhodla.:-) Já nevím, jsem asi začarovaná. Já tím žiju – v práci, doma, na dovolené. “
Kdybyste měla lidem říct, proč je dobré chodit do knihovny a zejména do té rožnovské, jak by to vypadalo?
„Když přijdete do rožnovské knihovny, je to jako byste si sedli do obýváku. Vezmete si knížku, máte kolem sebe příjemné lidi, příjemné tváře a máte kolem sebe to nejlepší prostředí, které v Rožnově, anebo i v jiných městech, můžete najít.“
Co byste ještě knihovně popřála?
„No, i když máme pěknou budovu, popřála bych jí více prostoru. Aby nemuseli čtenáři lézt po schůdkách, aby knihy nebyly uškrcené v regálech, aby se tady čtenáři cítili dobře, aby děti měli svůj hrací kout, „počítačníci“ svůj počítačový kout… Aby to prostředí bylo prostě ještě příjemnější.“
Děkuji za rozhovor. Pavel Zajíc.
Rubrika Oko do knihovny, Spektrum Rožnovska (č. 10, 16. 5. 2013)
Související články:
Nejoblíbenější knihovník - fotoprezentace Ilony Kroupové (16. 4. 2013)
Poslední aktualizace: 14. 5. 2013