Když jsme v pátek 26. září v knihovně střídavě sledovali předpovědi počasí a vytrvale zataženou oblohu, bylo mi smutno. Nálada přesně kopírovala počasí za okny. Proudy deště doplňovaly telefonické dotazy, zda dnešní „broučkiáda“ (rozuměj Putování s broučky) bude za každého počasí, či to odpískáme. „A kolem šesté to má být nejhorší…“ glosoval jeden z kolegů. Nezbývalo než čekat. Když se potom kolem šesté hodiny začali kolem hudebního altánu slétat první broučci a déšť pomalu ustával, má nálada se na obrtlíku otočila k lepšímu. Optimismus převládl a nic jej nemohlo pokazit.
Během půl hodiny se palouk a chodník kolem altánu zaplnil dětmi v pláštěnkách a rodiči s deštníky, přiletěla sršní hlídka ze ZUŠky (panu učiteli Chytilovi díky!), dorazila broučí rodinka z knihovny a mohlo se začít.
Průvod tradičně prošel městským parkem a své putování zakončil jak jinak než v dřevěném městečku v muzeu. Pracovníci muzea připravili krásnou výzdobu, nasvítili chaloupky, nastartovali kolotoč (převeliké díky) a všichni broučci mohli vlétnout dovnitř. Zde na ně čekal program: Čarování v barvě safíru, animované pásmo Broučci a divadelní představení Broučci a Ježibaba. Vše mělo kouzlo a přes vytrvalé mrholení bylo všude plno. Vždyť broučci nejsou z cukru, ne?
Shrnu-li to do jedné věty, tak asi takto: Devatenáctý ročník Putování broučků valašským královstvím se i přes nepřízeň počasí vydařil a zúčastnilo se jej více než 1000 rodičů a dětí z Rožnova a jeho okolí. A ti co tam byli, ví, že mám pravdu.
V neděli na svatého Václava pak městská knihovna pořádala tradiční výlet do blízkého pohraničí – Pašerácké stezky aneb S knížkou v baťůžku. Kdo tuto akci knihovny zná (někdy v minulosti ji navštívil či o ní slyšel vyprávět) asi potvrdí, že forma turistického výletu s výkladem pomístní historie je dobrým způsobem jak poznat ne příliš vzdálené okolí Rožnova více do hloubky.
Letos jsme se vypravili z Kohútky po javornickém hřebeni do údolí Malé Stanovnice. Průvodci nám byli Daniel Drápala a Jiří Langer, kteří v několika mluvených vstupech poodhalili historické pozadí osídlení moravsko-uherského pohraničí.
Nad hlavami svítilo slunce a procházka to byla nádherná. Trochu to sice kalila rozježděná a rozbahněná cesta po hřebeni, ale nic není úplně bezchybné a bez problému. Avšak pohyb na čerstvém vzduchu prospívá tělu i duši, a když se ještě člověk něco zajímavého dozví, je výsledek Pašeráckých stezek splněn. Kolikátý to už byl ročník? Stěží dohledat.
Putování s broučky a Pašerácké stezky finančně podpořilo město Rožnov. Věřím, že se všem účastníkům líbily.
Všechny ostatní upozorňuji na právě probíhající Týden knihoven (od 6. – 12. října), protože v městské knihovně se vždy stojí za to zastavit, zkuste to. Třebas to také takto uvidíte. Více na www.knir.cz.
Pavel Zajíc
Spektrum Rožnovska, č. 20, 09. 10. 2014
Související články:
19. podzimní putování s broučky - reportáže - fotografie a reportáž TV Beskyd