Ten, kdo zavítal do podkroví knihovny v úterý 12. února na besedu Rožnované v Texasu, byl dozajista uspokojen. V příjemném počtu 40 posluchačů uvedl historik Lukáš Perutka velmi poutavou a pro posluchače srozumitelnou formou novou publikaci Rodinné příběhy Rožnovanů v Texasu, která mapuje emigraci z Rožnovska do Texasu, nikoli však z pohledu "evropských" pramenů, ale naopak ze strany samotných účastníků emigrace. Lukáš Perutka jako sestavovatel a editor publikace shromáždil informace o pěti rodinných historiích, které sepsali sami rodinní příslušníci vystěhovavších se rodin z Rožnovska. Jedná se o jakýsi "druhý díl" publikace vydané v edici rožnovských malých tisků před několika lety pod názvem Za to spasitelské moře. A tak otevřete-li knihu, můžete se začíst do rodinných historií Halamíčků, Divínů, Křenků, Machýčků a Chumchalů/Dařílků. Je to čtení zajímavé a je jen dobře, že finanční podpory na vydání této knihy se dostalo i ze strany města Rožnov. Zájemcům je kniha k dispozici v knihovně či informačním centru.
14. února se dožil sta let pan Miroslav Zikmund, který spolu s Jiřím Hanzelkou podnikli v letech 1948 - 1964 řadu cest, které popsali ve svých cestopisech, jež ve své době neměly, nejen v Československu, obdoby. Názvy cestopisů jako Afrika snů a skutečností, Tam za řekou je Argentina či Obrácený půlměsíc jste mohli nalézt ve většině domácích knihoven našich babiček. Zikmund s Hanzelkou byli ve své době velikým fenoménem. Projekt Listování.cz se ke knihám Zikmunda s Hanzelkou vrací představení Legenda Z+H, které uvádí právě k významnému výročí jednoho z autorů. V podkroví knihovny jste se ve středu 27. února mohli s herci Patrikem Oubramem a Tomášem Drápelou přenést daleko v prostoru a čase a zhodnotit, že tito cestovatelé byli opravdoví frajeři.
A co je v knihovně kromě těch všech knih, časopisů, map, cédéček, elektronických knih a řady jiných dokumentů zajímavého v měsíci březnu?
Z besed bych zmínil dvě, nejprve to bude ve středu 13. března beseda s karlovarskou knihovnicí a spisovatelkou Ludmilou Křivancovou s názvem Sebeláska jako základ duševního zdraví, a přestože se beseda spíše vztahuje svým námětem k Týdnům pro duševní zdraví, kterému se Iskérka věnuje řadu let v rámci říjnových Týdnů pro duševní zdraví, určitě toto téma neuškodí si připomenout i mimo ně. Protože prevencí duševního zdraví je potřeba se zabývat neustále.
Druhou besedou, na kterou bych rád upozornil, je beseda s názvem Historie městské policie v Rožnově pod Radhoštěm a dva ředitelé (současný a bývalý) se budou 21. března od 17:30 ohlížet za 25 lety novodobého působení městské policie ve městě. Nabídnou pohled na život ve městě očima strážníků a připomenou některé zajímavé historky.
Samozřejmě musím také připomenout Noc s Andersenem, která se tentokrát uskuteční v pátek 29. března a je letos určena žákům druhých až čtvrtých tříd. Tematicky se vztahuje právě k Andersenově méně známé pohádce Slavík a mám za to, že by si ji malí účastníci mohli užít.
Jedna paní prodavačka v nejmenované pekárně se Vás neustále bude prát: "A co ještě?" Na to odpovím, Vám milí čtenáři, mnoho dalšího, ale zde již není prostoru. Prostě přijďte do knihovny nebo virtuálně na web knihovny, vždyť březen bývá označován měsícem čtenářů.
Psáno pro Spektrum Rožnovsko Pavel Zajíc