V letošním roce uplyne padesát let od vpádu vojsk Varšavské smlouvy na území Československa, konce „pražského jara“ a počátku sovětské okupace, která trvala přes dvacet let. Městská knihovna Rožnov pod Radhoštěm a Fujaré, z. s. na toto výročí upozorňují hravým okupačním happenigem a několika dalšími aktivitami. Všechny vyvrcholí v úterý 21. srpna 2018.
První, celorepubliková aktivita „Vyrob si svého okupanta“ vyzývá hravou formou k připomínce srpnových událostí. Lidé mají možnost si už od července z webu invaze18.cz stáhnout komiksovou vystřihovánku okupačních vojáčků, slepit si ji a na špejli v den výročí umístit na libovolné místo. Jestli to bude do květináče s muškáty za oknem nebo na trávník na náměstí záleží na každém. Vojáčka vyfotí nebo natočí a budou jej sdílet na sociálních sítích s hashtagem #invaze18. Organizátoři vyzvali k spolupráci spolky, knihovny i jednotlivce v dalších městech v ČR. – „V den výročí budeme ‚okupovat‘ města v České republice papírovými vojáčky. Tímto hravým happeningem chceme společně upozornit na ztrátu historické paměti i jiné současné okupace… V současnosti se k projektu již přidalo čtrnáct míst,“ upřesnil Honza Petružela ze sdružení Fujaré, z. s.
Od rána 21. srpna budou na rožnovském náměstí a u městské knihovny připraveny interaktivní instalace, jejichž konkrétní podobu organizátoři zatím tají. Večer od 21.00 h proběhne u Hudebního altánu v parku pietní happening, který upozorní na 137 obětí, které si invaze do konce roku 1968 vyžádala. Drtivá většina zemřela v srpnu a do poloviny září 1968. V prvních týdnech okupanti zastřelili více než padesát lidí, další byli sraženi nebo přejeti obrněnými vozidly a tanky. Největší ztráty byly po střetu sovětských vojáků s neozbrojeným davem v okolí budovy Československého rozhlasu v Praze. „Kolik jmen těchto obětí vlastně známe?“ ptá se Honza Petružela. Na happeningu organizátoři promítnou koláž Karla Čtveráčka ze snímků Josefa Koudelky, jehož zachycení invaze v Praze se později stalo symbolem tehdejších událostí.
V souvislosti s výročím připravila městská knihovna soutěž pro děti „Povídejme si 68“. Předávání vzpomínek a povídání si o „velkých“ dějinných událostech i těch malých rodinných upevňuje a prohlubuje vztahy mezi rodinnými příslušníky. Děti mají za úkol se zeptat svých prarodičů, co dělali a kde byli 21. srpna 1968, vzpomínky můžou zaznamenat písemně, namalovat nebo natočit na video. Vše mají odevzdat v knihovně do konce prázdnin. Nejvydařenější díla budou odměněna dortem. Vybrané záznamy budou součástí tzv. milého tisku, který knihovna připravuje společně s aktivními seniory sdružujícími se v knihovně pod hlavičkou „Město v mé paměti“. Milý tisk ohlížející se za srpnovými událostmi 1968 vyjde v říjnu během Týdne knihoven.
Alena Srovnalová
Honza Petružela
Reportáž TV Beskyd: