Úterý 1. října od 9.00 hod. – studovna
VIRTUÁLNÍ UNIVERZITA TŘETÍHO VĚKU
Zahájení zimního semestru - kurz Kouzelná geometrie
V šesti přednáškách se seznámíme nejen s životním prostředím našich prapředků poskytující stravu a úkryt, ale rovněž pramenem zkušeností a inspirací, z nichž se rodily technické znalosti, estetické cítění, prvopočátky vědeckého myšlení i první geometrické poznatky. Geometrie je tedy „velmi stará věda“, ale bez její aplikace se neobejde ani naše doba. Aniž to tušíme, denně užíváme toho, co s geometrií úzce souvisí. V přednáškách se vydáme od výrazných tvarů přes poohlédnutí po starších stavebních technikách ke geometrii moderní architektury a na závěr se navrátíme zpět k přírodě, jejíž nabídka tvarů je nevyčerpatelná.
Další přednášky: úterý 15. a 29. října od 9.00 hod. ve studovně knihovny
Virtuální Univerzita třetího věku je dlouhodobá společenská aktivita univerzit podílejících se na výuce seniorů. Podrobné informace najdete v knihovně a na www.e-senior.cz
Cena za semestr je 400,- Kč
Termíny přednášek:
úterky: 1.10., 15.10., 29.10., 12.11., 26.11. a 10.12. 2013
od 9.00 do 11.00 hodin, studovna
Účastníkem studia může být:
Senior se statutem důchodce
Invalidní důchodce bez rozdílu věku
Osoby kategorie 50+ (nezaměstnaní nebo čekající na statut důchodce)
KOUZELNÁ GEOMETRIE
Osnova:
Několik pohledů na kružnici a kouli (PhDr. Alena Šarounová, CSc.)
Po stručném zopakování vybraných vlastností kruhu, kružnice, koule a kulové plochy ukážeme svazky kružnic a užití všech těchto útvarů ve světě kolem nás. Nacházíme je všude, zejména v technice a architektuře. Hrají od starověku významnou roli i v oblasti umění, ve filosofii a často také v různých esoterických naukách. Kromě učebnic matematiky ze školy najdeme doplňující texty (a zejména vyobrazení) zejména v knihách o gotické architektuře, kterých má každá knihovna velký výběr.
Mnohoúhelníky a mnohostěny (PhDr. Alena Šarounová, CSc.)
Významné trojúhelníky a mnohostěny tvoří trvalou součást našeho životního světa. Zaměříme se na pravidelné mnohoúhelníky, zlatý řez a Platonovy mnohostěny, dále na polopravidelné mnohostěny a na užití mnohostěnů v současné architektuře. Všimneme si proměn půdorysů vojenských pevností. Řadu ukázek konkrétních budov včetně jejich půdorysů najdeme např. v knize Pražská architektura (J.Staňková, J.Štursa, S.Voděra, 1991, ISBN 80-900209-6-8, nakladatelství neuvedeno). Jde o “pérovky”, tj. kresby linkou, na nichž je dobře patrná geometrická stránka architektury. Podobně i kniha Jaroslava Herouta “Staletí kolem nás”, (Panorama, 1981) je ilustrována velmi názorně a ukazuje celkový vývoj stavebních slohů u nás.
Geometrie a architektura v dobách minulých (RNDr. Petra Surynková, Mgr. Oldřich Hykš)
Architektura nás zavádí až do období starověku a zároveň zahrnuje celý svět. Architektonická interpretace historie je v mnoha směrech dostačující. Z pochopení architektury různých epoch a z celého světa lze vyčíst osudy jednotlivých národů a režimů a pochopit tak jejich kulturu. Nejpevnějším základem, na kterém se mohla architektura vyvinout, byla znalost geometrických zákonitostí. Ale platí to i opačně. Dá se říci, že k rozvíjení geometrických znalostí nejvíce přispívala právě stavitelská činnost. V každém období vývoje proto lze pozorovat vzájemné prolínání.
Civilizace, města a architektura vyrůstaly společně. Připomeneme tedy nejvyspělejší civilizace, které přispěly k rozvoji západní architektury a vysvětlíme si základní vývoj dějin architektury. Jako ukázka zajímavého příkladu užití geometrických objektů bude zmíněna konstrukce základních typů kleneb.
V dějinách obrovský pokrok v architektuře demonstrovali Římané. Vydáme se proto po stopách starověké architektury právě do slavného Říma. Nezůstaneme jen u starověkých památek, ale procházku Věčným městem završíme návštěvou nejvýznamnějších raně křesťanských bazilik. Hledat budeme především geometrické zákonitosti, kterými se architekti řídili.
Geometrie a moderní architektura (RNDr. Petra Surynková, Mgr. Oldřich Hykš)
Moderní architektura, tedy období, jak bývá označována architektura 20. století, je nesmírně široké téma a žádná publikace ani filmový dokument nemůže pokrýt celý její vývoj. Buďme tedy jen pouhými průvodci bohatstvím a značnou různorodostí staveb zbudovaných ve století, jež bylo svědkem ohromujících změn a vzestupu lidstva až k vrcholům civilizace.
Seznámíme se s některými plochami stavební praxe, přičemž nahlížet na ně budeme především z pohledu geometra, tedy zabývat se budeme jejich vytvořením a některými jejich důležitými vlastnostmi. Rozebereme nejzákladnější typy ploch, které se užívají v praxi. Zajímat nás budou stavby jak u nás tak v zahraničí, ukážeme si tedy příklady moderní architektury z celého světa.
Ornamenty (Mgr. Zuzana Štauberová)
Ornament v sobě spojuje matematiku a umění. Je v něm nejen řád a přesnost geometrie, ale i fantazie a krása výtvarného díla. Stačí vzít učivo ze základní školy, k tomu přidat pár jednoduchých pravidel a můžete začít tvořit… (Odkaz na v přednášce zmiňovaný program Tess 1.74 naleznete zde)
Geometrie v živé přírodě (PhDr. Alena Šarounová, CSc.)
Největším bohatstvím tvarů oplývá naše příroda. “Umí” toho mnohem více než známe ze školy. Tvary organismů a jejich životní prostředí spolu úzce souvisejí. Mnohé tvary umíme i matematicky popsat či geometricky vymodelovat např. pomocí sítí čar. Také naopak lze často vyhledat živé organismy, jejichž tvar se velmi blíží geometrickým útvarům objeveným čistě teoreticky. Literatura k tomuto tématu není snadno dostupná, ale v doprovodných textech dostanete podrobnější návody k modelování listů pomocí sítí i ke kreslení grafů funkcí, které vystihují strukturu květů naší přírody (pro zájemce pracující s počítačem).
Poslední aktualizace: 10. 9. 2013