Myšáček Kousek a myška Bavlnka jsou dva nerozluční kamarádi, kteří spolu běhají po lukách a stráních, pomáhají mamince a občas něco většího či menšího vyvedou. V osmnácti laskavých povídáních se zrcadlí autorova láska k prosté české přírodě a stále se opakující kráse čtyř ročních období. A tak Kousek a Bavlnka čekají, až spadne červené jablíčko, uvažují, proč padá listí, hledají ve sněhu ztracené rukavice, větří ve vzduchu čumáčky jaro, vyvádějí se aprílem a napichují na metličku lesní jahody na lívance. A když si náhodou s něčím neví rady, pořád je tu ještě děda Vševěda...
Od autora oblíbených příběhů o včelích medvídcích vyšly v Knižním klubu knížky Chumelení a Knížkový pejsek.
KAHOUN, Jirí. Kamarádi v kožíšku. Praha: Knižní klub, 2012.
Zrodila se kniha s názvem Skvostná země. Hlavní hrdinka Judita žije sama se svým otcem. Pro její víru ji ve škole šikanuje spolužák Neal a jeho parta. Jediné místo, kde se cítí v bezpečí a kde nalézá pochopení, je právě skvostná země. Tento svět se skládá z nejrozmanitějších nepotřebných věcí, které Judita našla doma nebo venku, a zabírají tak větší část jejího pokoje. V podstatě je to jakási zmenšenina skutečného města, ve kterém Judita žije, ovšem s tím rozdílem, že sem nemůže žádné zlo. Skvostná země symbolizuje zemi zaslíbenou, ve které bude po Armagedonu Judita žít spolu s maminkou a tatínkem. Spisovatelka v příběhu vzpomíná na dětství spojené s náboženstvím a vírou v Boha, což v jejím životě tvořilo zřejmě důležitou část. A právě Bůh má v románu zvláštní postavení. Mýtus moudrého a tajuplného starce či všeobjímajícího míru a pokoje je svržen. Bůh Grace McCleenové připomíná spíše protřelého mafiánského bosse se sklony k pletichaření, zneužívání a krutosti. Právě tento Bůh je na konci knihy Juditou zavržen a vítězí lidský rozum. Dětské prožívání nelítostnosti světa je zcela autentické, neboť autorka sama před lety prošla stejným martyriem na velšském venkově.
MCCLEEN, Grace. Skvostná země. Praha: Argo, 2012.
S vědomím začátku školního roku bych ráda pripomněla techniku myšlenkových map, jejichž propagátorem je Tony Buzan, autorita v oblasti výzkumu mozku a vzdělávání. Myšlenková mapa je záznam procesu myšlení, musí se vlézt na jeden list a její podoba by měla odrážet myšlenkové pochody autora. "Myšmapy" vám pomohou naplánovat dovolenou, zorganizovat nové vědomosti nebo vést strategické projekty. Touto technikou lze přehledně zachytit prakticky všechno a jejich tvorba je velmi jednoduchá. Jen to zkusit...
BUZAN, Tony. Mentální mapování. Praha: Portál, 2007.
Kniha vzpomínek manželů Rodenových je téměř neuvěřitelným příběhem o síle lásky, vytrvalosti, důmyslnosti, věrnosti a vzájemné pomoci dvou mladých lidí, kterým se podařilo uniknout krutému osudu, jaký byl určen všem osvětimským vězňům židovského původu. Rodenovi se vzali v terezínském ghettu a dodnes spolu žijí v Kanadě.
RODEN, Eva a RODEN, Rudolf. Životy ve vypůjčeném čase. Praha: Academia, 2007.
Na doporučení jednoho našeho milého čtenáře se mi do rukou dostala kniha Paula Austera Brooklynské panoptikum a opravdu jsem se nadchla pro jeho vypravěčské umění. Příběh stárnoucího Nathana, který se vydal do Brooklynu v klidu umřít (což se mu až do konce knihy nepodařilo, právě naopak) jsem přečetla jedním dechem. Už se těším na Newyorskou trilogii, kterou v knihovně máme taky J. Auster stojí i za scénářem k pozoruhodnému filmu Smoke.
AUSTER, Paul. Brooklynské panoptikum. Praha: Prostor.
Upoutal mě především bonmot Woodyho Allena: „Chceš-li rozesmát pánaboha, mluv s ním o svých plánech“ a přečetla jsem skvělou knihu. Obyčejný životopis dvou vzdělaných a inteligentních lidí s nevšedním osudem. Michael Třeštík si za hrdiny knihy vybral své nejbližší. Z jejich vyprávění, dopisů a deníků vytváří příběh procházející skrz celé dvacátí století. A to, co prožívali, nebylo rozhodně fádní. Autor začíná zápisky, které si vedl jeho otec, když po vypuknutí první světové války odjel na ruskou frontu, upadl do zajetí a stal se legionářem bojujícím proti bolševikům … a před námi rozvine dramatický a emotivní příběh. V knize se také setkáme se jmény mnoha známých osobností, se kterými se autorovi rodiče za svého života setkávali a s některými z nich se přátelili. Byli mezi nimi literáti, hudebníci i politici.
TREŠTÍK, Michael. Chceš-li rozesmát pánaboha. Praha: Gasset, 2013.
Příznivcům autora Paula Coelho není asi nutné představovat tuto knihu. Takže, pro nás ostatní, kteří chceme dojít k poznání, a to nejen sami sebe, ale i okolního světa doporučení tohoto autobiografického románu. Příběh dvou povahově odlišných partnerů, jejichž manželství hrozí rozpad. Oba si během čtyřicetidenního pobytu v Mohavské poušti v uvědomují své nejvnitřnější konflikty. Paulo, jež přijel hledat svého anděla strážného zjišťuje, že poušť není jen vyprahlým a bezútěšným místem, ale i příležitostí k novým setkáním např. s mladým mistrem Tradice či skupinou bojovných Valkýr hlásající příchod velkých proměn.
COELHO, Paulo. Valkýry. Praha: Argo, 2010.
Jak se zdá bývalou jeptišku Chris Bennettovou si nejasná úmrtí vyhledávají samy. Při vyklízení sklepu svého domu našla v krabici po tetě dvě úmrtní parte a k nim dopisy, děkující za porozumění a vstřícnost při pohřbu. Ale to by nebyla Chris, aby ji nenapadlo, že ta dvě úmrtí jsou nějaká podivná a navíc můžou mít jistou spojitost. Autorka Lee Harrisová knihu nazvala Vražda o narozeninách. Oba zemřelí , továrník Larry Filmore,který zemřel den po svých 50-tých narozeninách a mentálně zaostalý Darby Maxwell nemají spolu nic společného. Záhadou jsou jejich navzájem vyměněné tenisky. Larry Filmore spáchal sebevraždu, Darby se ztratil v lese a zemřel na podchlazení. Chris pátrá v minulosti Larryho Filmorea, on i jeho rodina se zdají bezúhonní. Na správnou stopu ji navede její velká kamarádka, sestra Josepha. Chris se má zaměřit na manželku. Ta kvůli vlastní nepozornosti zaviní dopravní nehodu, ze které ujede. Ovšem na místě zanechala nedopalek jointa, který našel svědek nehody, známý recidivista. Tento kousek nedopalku se stane pro něj prostředkem k vydírání. Když večer při oslavě 50-tých narozenin Larrymu zazvoní telefon, je to vyděrač a chce další peníze. Larry se vzepře a zaplatí životem. Vyděrač náhodně potká Darbyho, bloudícího lesem, telefonicky po jeho matce požaduje výkupné. Nedostane ho. Dezorientovaného Darbyho nechá v lese a ten zemře na podchlazení a vysílení. Podobně jako v dalších detektivních románech Lee Harrisové je i v této podobná dějová linka, množství indicií a najednou správný směr vedoucí k vyřešení případu. Pěkné počteníčko!
HARRIS, Lee. Vražda o narozeninách. Praha: Motto, 2012.
Asi mnoho lidí nebude znát tuhle kapelu - The Modest Mouse. V ČR určitě. Je to škoda, to Vám povídám. Taky jsem k nim patřil. Když jsem však poprvé slyšel jejich skladbu Dashboard (a skvěle se pobavil u videoklipu na youtube), úplně mne uhranul dýchavičný a křiklavý způsob zpěvu Isaaca Brocka a nebylo cesty zpět… Vyplul jsem na moře, které přede mnou otevřela první píseň March into the sea (jak příhodné!!). Nálada písní není uniformní, jednou je to jakýsi poťouchlý valčík, pak nějaká groovy vypalovačka, která vás vlnícího vyplivne doprostřed parketu, kterou vystřídá smutná ukolébavka. Nenudí to ani po 68 minutách. Tak přestože deska We Were Dead Before The Ship Even Sank nemá bombastický obal, byla natočena již v roce 2007, myslím si, že je chybou minout ji bez povšimnutí. The Modest Mouse zatím další desku nevydali, pracují na ní a já jsem opravdu zvědavý, jak mnou zamává. Pokud pohne i s Vámi, vítejte v týmu.
The Modest Mouse. We were dead before the ship even sank. [S.l.] : Sony Music, c2009
Poslední aktualizace: 3. 9. 2013