Knihovna je fenomén, který by měl ve své podstatě obsahovat dvě esence. Tou první, a samozřejmě základní, jsou literatura, knihy a informace. Způsob a klíč, kterým se do knihovny dostávají a na základě kterého jsou do fondů knihovny vybírány, jsou velmi důležité. Určují, kteří uživatelé (čtenáři) budou služeb knihovny využívat, pro koho bude knihovna zajímavá. Druhou esencí jsou pak lidé, kteří služeb knihovny využívají.
Obě tyto esence musí být ve vzájemném souladu. Na to, aby bylo souladu dosaženo, dohlížejí knihovníci, kteří by měli mít jasno, kterým směrem chtějí knihovnu směřovat.
Rožnovští knihovníci se snaží knihovnu směřovat k lidem. Nechceme budovat “Knihovnu Na mýtince”. Chceme, aby do knihovny chodili lidé a chodili tam rádi. Důkazem tohoto tvrzení budiž tato další, v pořadí již šestá, publikace edice Milé tisky. Tato edice vznikla z tvůrčího kvasu skupiny aktivních seniorů, kteří je již šestým rokem scházejí v rožnovské knihovně pod hlavičkou projektu Město v mé paměti.
Je to vlastně malý zázrak, který se zrodil z velmi prosté myšlenky: “Dejme seniorům prostor k setkávání a vzpomínání na město Rožnov, tak jak si jej vybavují ve vlastních vzpomínkách. Poskytněme pomoc s prezentací těchto vzpomínek na veřejnosti.” Nikdo z nás, kteří stáli u zrodu tohoto projektu netušil, co nás čeká a čím budeme obohaceni. Netušili jsme, že projekt bude mít takto dlouhodobého trvání a že se před námi rozvinou další obzory možného směřování a spolupráce.
Zrodily se tak prázdninové procházky po městských částech, jejichž nedílnou součástí jsou také tištěné materiály - průvodci po Záhumení, městském parku, rožnovském náměstí, rožnovských ulicích, o rožnovské struze. Knihovna také vydala dvě monografie: Barva jeřabin Richarda Sobotky a Tož tak ide svět Jana Surého.
Mnoho z účastníků projektu začalo psát do šuplíků. Svou tvorbu pak dali k dispozici a knihovna vydala šest sborníků těchto literárních prací. Někteří šli dále a připravili si vzpomínkové pořady pro veřejnost - Vývoj dechové hudby v Rožnově, Pošty na Rožnovsku, Moje rožnovka a řada dalších.
Aby se tato literární tvorba dostala dále, je většina tištěných výstupů dostupných na webových stránkách knihovny www.knir.cz v oddíle Město v mé paměti. Také se rozvinula spolupráce s Domovem pro seniory v Rožnově, kde se realizují reprízy některých pořadů, vzpomínání a také autorská čtení vlastních literárních prací. Je důležité, aby povědomí o této aktivitě nezůstávalo pouze za dveřmi knihovny, ale rozšířilo se do povědomí všech obyvatel města.
Sami účastníci projektu pomohli knihovně s přípravou několika výstav v prostorách knihovny - Výročí 140 let rožnovské knihovny, autorských kreseb Vladimíra Bartoška a Svědkové zmizelého času (archivní dokumenty ze soukromých sbírek).
Samotná setkávání probíhají vždy každé první pondělí v měsíci v podkroví městské knihovny. Atmosféra bývá vřelá a tvůrčí. Prostupuje ji radost ze setkání a také vzájemná úcta ke vzpomínkám jednotlivých pamětníků. Je velmi zajímavé vyslechnout si vzpomínku na určitou událost z několika pohledů.
Vlastně lze celé toto psaní brát jako poděkování. Poděkování lidem, kteří do rožnovské knihovny přinášejí střípky svého života a dále s nimi pracují. Přispívají tak k vytvoření osobité a jedinečné sbírky vzpomínek na město Rožnov.
Neboť není zbytečných životů a zbytečných vzpomínek, jsou jen promarněné příležitosti o jejich zaznamenání.
Doslov ke knize Doubravky Vejmelkové - Vzpomínka na Josefa Tvarůžka. Publikace ke stažení [ 677.32 kB, PDF ].
Další vzpomínky Doubravky Vejmelkové na Rožnov najdete v sekci Paměť města a Literární práce (ostatní příspěvky).
Poslední aktualizace: 1. 11. 2013