Dokud jsme zdraví a mobilní, nemáme problémy s plněním svých osobních potřeb a závazků. Zajdeme či zajedeme si tam či onam a potřeby uspokojíme, závazky vyrovnáme. Co se však stane, když se tento konstantní stav změní? Pomůže nám někdo? Vyjdou nám oficiální instituce vstříc? Co na to rodina? A jak je na tom Vaše knihovna?
Co se týče uspokojení čtenářských potřeb dlouhodobě imobilních čtenářů, nabízí knihovna donáškovou službu. Čtenář, si může po domluvě s pracovníky knihovny zajistit přinesení předem dohodnutých dokumentů. Na tomto poli stačí kontaktovat přímo knihovnu na telefonním čísle 571 654 747 a dohodnout podrobnosti.
Knihovna však také nabízí ve svém fondu zvukové knihy, které jsou určeny všem občanům, kteří ztratili schopnost číst tradiční tištěné dokumenty. Jedná se o produkci Knihovny a tiskárny pro nevidomé K.E. Macana, kterých má městská knihovna ve svém fondu cca 300 (jak na CD, tak na klasických audiokazetách). Po domluvě lze získat kterýkoliv dokument z mnohatisícové produkce této knihovny. Tyto zvukové knihy knihovna sice půjčuje pouze lidem, kteří svůj zdravotní stav prokážou potvrzením od lékaře, avšak myslím si, že je řada lidí, kteří tomuto stavu čelí a o této možnosti neví. Tito lidé nebo jejich rodinní příslušníci přitom mají jednoduchou možnost, spojit se knihovnou a zjistit si přesné podmínky využívání této služby.
Avšak knihovna ve svém fondu nemá pouze audioknihy určené pouze pro nemocné a hendikepované. I mladí, zdraví a perspektivní mohou knihy poslouchat ušima. Tuhle jsem za pultem vyslechl letmé vzájemné doporučení audioknih mezi čtenáři. „Od té doby, co si to půjčujeme (audioknihy), tak v autě s klukama neposloucháme nic jiného. To už jsem tolikrát pochovala Vinetúa. A na řízení je klid, žádné pošťuchování a hádání. Maximálně o to, co budeme poslouchat." Kde tyhle všechny audioknihy hledat? V prvním patře knihovny, v oddělení Čítárna a studovna.
Všechny tyto služby nabízí knihovna svým registrovaným uživatelům zdarma.
Na začátku jsem psal o ztrátě schopnosti uspokojovat osobní potřeby a závazky. Kolem nás je mnoho lidí, kteří touto ztrátou trpí. My zdraví jim můžeme pomoci. Vaše knihovna to dělá takto. Jak to děláte vy?
Pavel Zajíc
Uveřejněno ve Spektru Rožnovska 22/2012 v rámci rubriky Oko do knihovny (8.11.2012)